SEK SEK Eskişehir’de

SEK SEK Eskişehir’de

“Sınırlar Ötesine Dans” Projesi kapsamında Filiz Sızanlı ve Mustafa Kaplan’ın SEK SEK isimli performansı 16 Aralık 2013 tarihinde Anadolu Üniversitesi’nde… Gösteri öncesi Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Araştırma Görevlilerinden Gözde Efe’nin proje kapsamında gerçekleştirdiği kısa belgeselin de gösterimi yapılacaktır. Tüm Eskişehirli dostlarımızı bekliyoruz !

“SEK SEK” will be performed in Eskisehir on December 16th, 2013, at 18:00, in the framework of” Dancing Across Borders” project. Prior to the performance, the short documentary of Gozde Efe from Anadolu University will be screened. You are all welcome to our event !

“Sınırlar Ötesine Dans” Projesi Türkiye, Fransa ve Gürcistan’dan sanat kurumlarının işbirliğinde doğmuştur. Projenin ana amacı ‘dans ve hareket’ temalı etkinliklerle beden farkındalığını oluşturmaktır. Proje kapsamında 2013 yılının Haziran ayında, Fransa, Gürcistan ve Türkiye’nin farklı illerinden gelen sanatçılar, Hopa ve Batum’da yerel halkı da dahil ederek, dans gösterileri, atölye çalışmaları, sunumlar ve etkinlikler gerçekleştirmişlerdir. Artvin’in Hopa ilçesi, Gürcistan’ın Batum şehrine olan yakınlığı sayesinde kuşkusuz kozmopolit bir sınır ilçesi ve merkezi bir geçiş noktası konumundadır. Avrupa ve Türkiye’den pek çok sanatçının da aslında tam da bu sebeplerden gözünü Hopa’ya çevirmesi tesadüf değildir. Proje esnasında sanatçılar ve araştırmacılar farklı disiplinlerden yerel sanatçılar ve konuya ilgi duyan yerel halkla bir araya gelerek, deneyimlerini, pratiklerini ve vizyonlarını paylaşma imkânı bulmuşlardır. Proje etkinlikleri kapsamında Hasret Esra Çizmeci yönetiminde gençlere yönelik özel bir drama atölyesi de düzenlenmiştir.

Bu proje, Avrupa Kültür Vakfı ve Fransız Kültür Merkezi desteği, SOM Araştırma koordinatörlüğü, Biryaşam İnisiyatifi (Hopa), Çatı Çağdaş Dans Derneği (İstanbul), Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi (Eskişehir), A.I.M.E (Paris) ve Alethea (Tiflis) ortaklığında, Taldans ve Tiflis Güney Kafkas Çağdaş Dans ve Deneysel Sanat Festivali katılımıyla gerçekleşmiştir.