14-15 Haziran’da Hopa’dayız

Posted on 14/06/2013 | 14-15 Haziran’da Hopa’dayız için yorumlar kapalı

14-15 Haziran’da Hopa’dayız

Fransa, Gürcistan ve Türkiye’den Sanatçılar, Sanat Operatörleri ve Akademisyenler bir araya geldiler… Sizlere atölye çalışmaları ve gösteriler yapmak üzere bir süre Hopa’dalar, hepinizi bekliyoruz !

Sınırlar Ötesine Dans Etmek projesi Türkiye, Fransa ve Gürcistan’dan sanat kurumlarının işbirliğinde doğmuştur. Projenin amacı, sanatçılar ve araştırmacıları farklı disiplinlerden yerel sanatçılar ve konuya ilgi duyan yerel halkla bir araya getirmektir. Karadeniz coğrafyası zengin bir dans kültürüne sahiptir. Bölgedeki dans biçimleri açık benzerliklere sahiptir ve tarih boyunca karşılıklı olarak gelişmiştir. Dans, bölgedeki günlük hayatın önemli bir parçasıdır. Proje esnasında dans gösterileri ve atölye çalışmaları yapılacak ve çağdaş danstan örnekler yöre halkı ile paylaşılacaktır. Atölyeler bedene ve mekâna ilişkin pratiklerin ve deneyimlerin paylaşımını sağlamayı hedeflemektedir. Dansla herhangi bir ilişkisi olmayan kişilere de beden farkındalığı kazandırmayı amaçlar. Etkinlikler yalnızca yerel sanatçılara değil, yeni sanatsal ifadelerle karşılaşmaya açık olan herkese yöneliktir.

Projenin koordinatörlüğü İstanbul’dan SOM Araştırma üstlenmiştir. Projenin yerel koordinatörü Biryaşam’dır. Projenin ortakları arasında Türkiye’den Çatı Çağdaş Dans Derneği ve Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi, Fransa’dan A.I.M.E derneği ve Gürcistan’dan Alethea bulunmaktadır. Taldans ve Batum Güney Kafkas Çağdaş Dans ve Deneysel Sanat Festivali projeye iştirakçi olarak katılmaktadır. Projenin HOPA faaliyetlerinin detaylı programı şöyledir:

14 Haziran- “Dolap” Dans Gösterisi
Filiz Sızanlı & Mustafa Kaplan

Mekan: Park, Hopa, Saat : 17:00

14 Haziran- “Central Park” Dans Gösterisi
Julie Nioche &  Alexandre Meyer

Mekan: Park, Hopa, Saat: 18:00

15 Haziran- “Hikayelerimizi Keşfedelim” Gençler için Drama  Atölyesi
Hasret Esra Çizmeci

Mekan: Hopa Öğretmenevi Saat: 10:00

“15 Haziran- “Acilen Hareket Etmem Gerek” Hareket Atölyesi
Filiz  Sızanlı & Mustafa Kaplan

Mekan: Artvin- Hopa Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi, Saat: 10:00

15 Haziran- “Central Park Üzerine” Doğaçlama Atölyesi
Julie  Nioche & Alexandre Meyer

Mekan: Artvin- Hopa Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi, Saat: 14:00